Atlanta Intown and Reporter Newspapers have combined resources to produce this guide to the 2021 Atlanta City Council elections. View the Atlanta mayoral candidates.

City Council President | Post 1 At-Large | Post 2 At-Large | Post 3 At-Large | District 1| District 2| District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12


Voting Information

Atlanta’s municipal elections will be held Nov. 2, 2021. The voter registration deadline is Oct. 4 and early voting will run Oct. 12-29. The last day to request an absentee ballot is Oct. 22. To request an absentee ballot, find your polling place, and additional information, visit this link.


City Council President

Natalyn Mosby Archibong

Read the Q&A.

Courtney English

Visit his website.

Sam Manuel

Mike Russell

Visit his website.

Doug Shipman

Read the Q&A.


City Council – Post 1 At-Large

Michael Julian Bond

Incumbent

Visit his Facebook page.

Alfred “Shivy” Brooks

Read the Q&A.

Brandon Cory Goldberg

Read the Q&A.

Todd A. Gray

Visit his website.

Jereme D. Sharpe

Visit his website.


City Council – Post 2 At-Large

Sonya Russell-Ofchus

Visit her website.

Matt Westmoreland

incumbent

Read the Q&A.


City Council – Post 3 At-Large

Ralph Long

Read the Q&A.

Jodi Merriday

Read the Q&A.

Keisha Sean Waites

Visit her website.

Sherry B. Williams

Read the Q&A.


District 1

Clarence Blalock

Visit his website.

Nathan Clubb

Read the Q&A.

Russell Hopson

Read the Q&A.

Kelly-Jeanne Lee

Visit her website.

Victor D. Tate

Visit his website.

Jason Winston

Visit his website.


District 2

Amir Farokhi

incumbent

Read the Q&A.


District 3

Byron Amos

Read the Q&A.

Erika Estrada

Read the Q&A.

Brandon Graham

Read the Q&A.

Keona Jones

Read the Q&A.

Elijah Porter

Read the Q&A.

Ken Wainwright


District 4

Rogelio Arcila

Read the Q&A.

Larry B. Carter II

Visit his website.

Jason Dozier

Read the Q&A.

Kim Scott

Read the Q&A.

DeBorah “Sister” Williams

Read the Q&A.

Cleta Winslow

incumbent

Visit her Facebook page.


District 5

Samuel Bacote

Read the Q&A.

Liliana Bakhtiari

Read the Q&A.

Katie Kissel

Visit her website.

Mandy Mahoney

Read the Q&A.

Doug Williams

Read the Q&A.


District 6

Courtney Jenee DeDi

Read the Q&A.

Kathryn Voelpel

Visit her website.


District 7

Howard Shook

incumbent

Visit his website.


District 8

Mary Norwood

Visit her website.


District 9

Dustin Hillis

incumbent

Read the Q&A.

Devin “Barrington” Ward

Visit his website.


District 10

Andrea L. Boone

Incumbent

Visit her website.

Jason Hudgins

Read the Q&A.


District 11

Marci Collier Overstreet

Incumbent

Visit her website.


District 12

Antonio Lewis

Visit his website.

Joyce Sheperd

Incumbent

Visit her website.

Jenne Shepherd

Visit her website.


Return to the top for a full list of candidates.